Antonio Conte është favorit për detyrën në Real Madrid pas shkatërrimit të skuadrës së Julen Lopeteguit me rezultat 5 me 1 nga Barcelona në El Clasico.

Trajneri i ‘Los Bloancos’ është nën preson edhe më të madh pas poshtërimit që iu bë pasditen e sotme (e diele) në duart e rivalëve të tyre më të mëdhenj – Barcelonës, e cila realizoi pesë gola edhe pse në mungesë të superyllit të tyre kryesor Lionel Messit.

Gazetat spanjolle dhe ato italiane për disa javë kanë përmendur trajnerin italian Antonio Conte si favorit për të zëvendësuar Lopetegun në Bernabeu.

Madje, Conte ka ndërprerë së fundmi kontratën e tij me Chelsean duke u liruar nga oblimi me klubin nga Premierë Liga pas një beteje të gjashtë ligjore.

Shkarkimi i Julen Lopeteguit besohet të jetë çështje orësh dhe Conte do të jetë pasardhësi i tij.

‘Los Blancos’ u poshtëruan nga gjiganti katalunas në Camp Nou, ku Luis Saurez realizoi hat-trick ndërsa Arutro Vidal dhe Philippe Coutinho realizuan nga një gol.