Janë publikuar nominimet e mbrëmjes më të madhe për botën e muzikës ”Grammy 2019”, në këtë nominime ishin edhe dy këngëtarët me origjinë shqiptare, Dua Lipa dhe Bebe Rexha.

Këta dy këngëtare janë nominuar si dy këngëtaret e reja më të mira, njofton Klan Kosova.

Në anën tjetër listën e kryesonte këngëtari Kendric Lamar, i nominuar në 8 kategori të ndryshme, pas tij është reperi Drake në shtatë kategori.

Listën e nominimeve e gjeni më poshtë:

Record Of The Year:
“I Like It” — Cardi B, Bad Bunny & J Balvin
“The Joke” — Brandi Carlile
“This Is America” — Childish Gambino
“God’s Plan” — Drake
“Shallow” — Lady Gaga & Bradley Cooper
“All The Stars” — Kendrick Lamar & SZA
“Rockstar” — Post Malone Featuring 21 Savage
“The Middle” — Zedd, Maren Morris & Grey

Album Of The Year:
“Invasion Of Privacy” — Cardi B
“By The Way, I Forgive You” — Brandi Carlile
“Scorpion” — Drake
“H.E.R.” — H.E.R.
“Beerbongs & Bentleys” — Post Malone
“Dirty Computer” — Janelle Monáe
“Golden Hour” — Kacey Musgraves
“Black Panther: The Album, Music From And Inspired By” (Various Artists)

Song Of The Year:
“All The Stars” — Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Al Shuckburgh, Mark Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)
“Boo’d Up” — Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai)
“God’s Plan” — Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)
“In My Blood” — Teddy Geiger, Scott Harris, Shawn Mendes & Geoffrey Warburton, songwriters (Shawn Mendes)
“The Joke” — Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)
“The Middle” — Sarah Aarons, Jordan K. Johnson, Stefan Johnson, Marcus Lomax, Kyle Trewartha, Michael
Trewartha & Anton Zaslavski, songwriters (Zedd, Maren Morris & Grey)
“Shallow” — Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)
“This Is America” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)

Best New Artist:
Chloe x Halle
Luke Combs
Greta Van Fleet
H.E.R.
Dua Lipa
Margo Price
Bebe Rexha
Jorja Smith

POP FIELD 

Best Pop Solo Performance:
“Colors” — Beck
“Havana (Live)” — Camila Cabello
“God Is A Woman” — Ariana Grande
“Joanne (Where Do You Think You’re Goin’?)” — Lady Gaga
“Better Now” — Post Malone

Best Pop Duo/Group Performance:

“Fall In Line” — Christina Aguilera Featuring Demi Lovato
“Don’t Go Breaking My Heart” — Backstreet Boys
“‘S Wonderful” — Tony Bennett & Diana Krall
“Shallow” — Lady Gaga & Bradley Cooper
“Girls I Like You” — Maroon 5 Featuring Cardi B
“Say Something” — Justin Timberlake Featuring Chris Stapleton
“The Middle” — Zedd, Maren Morris & Grey

Best Traditional Pop Vocal Album:

“Love Is Here To Stay” —Tony Bennett & Diana Krall
“My Way” — Willie Nelson
“Nat “King” Cole & Me” — Gregory Porter
4. Standards (DELUXE) —
Seal
5. THE MUSIC…THE MEM’RIES…THE MAGIC! —
Barbra Streisand

Best Pop Vocal Album:
“Camila” — Camila Cabello
“Meaning Of Life” — Kelly Clarkson
“Sweetener” — Ariana Grande
“Shawn Mendes” — Shawn Mendes
“Beautiful Trauma” — P!nk
“Reputation” — Taylor Swift

DANCE/ELECTRONIC FIELD 

Best Dance Recording:
“Northern Soul” — Above & Beyond Featuring Richard Bedford
“Ultimatum” — Disclosure (Featuring Fatoumata Diawara)
“Losing It” — Fisher
“Electricity” — Silk City & Dua Lipa Featuring Diplo & Mark Ronson
“Ghost Voices” — Virtual Self

Best Dance/Electronic Album:

“Singularity” —Jon Hopkins
“Woman Worldwide” — Justice
“Treehouse” — Sofi Tukker
“Oil of Every Pearl’s Un-Insides” — SOPHIE
“Lune Rouge” — TOKiMONSTA

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL FIELD 

Best Contemporary Instrumental Album:

“The Emancipation Procrastination” — Christian Scott aTunde Adjuah “Steve Gadd Band” — Steve Gadd Band

“Modern Lore” — Julian Lage

“Laid Black” — Marcus Miller

“Protocol 4” — Simon Phillips

ROCK FIELD

Best Rock Performance:

“Four Out Of Five” —Arctic Monkeys
“When Bad Does Good” — Chris Cornell
“Made An America” — The Fever 333
“Highway Tune” — Greta Van Fleet
“Uncomfortable” — Halestorm

Best Metal Performance: 

“Condemned To The Gallows “— Between The Buried And Me
“Honeycomb” — Deafheaven
“Electric Messiah” — High On Fire
“Betrayer” — Trivium
“On My Teeth — Underoath

Best Rock Song:
“Black Smoke Rising” — Jacob Thomas Kiszka, Joshua Michael Kiszka, Samuel Francis Kiszka & Daniel
Robert Wagner, songwriters (Greta Van Fleet)
“Jumpsuit” — Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots)
“MANTRA” — Jordan Fish, Matthew Kean, Lee Malia, Matthew Nicholls & Oliver Sykes, songwriters (Bring Me
The Horizon)
“Masseduction” — Jack Antonoff & Annie Clark, songwriters (St. Vincent)
“Rats” — Tom Dalgety & A Ghoul Writer, songwriters (Ghost)

Best Rock Album: 

“Rainier Fog” — Alice In Chains
“M A N I A” — Fall Out Boy
“Prequelle — Ghost
“From The Fires” — Greta Van Fleet
“Pacific Daydream” — Weezer

ALTERNATIVE FIELD

Best Alternative Music Album:

“Tranquility Base Hotel + Casino” —Arctic Monkeys
“Colors” — Beck
“Utopia” — Björk
“American Utopia” — David Byrne
“Masseduction” — St. Vincent

R&B FIELD 

Best R&B Performance:

“Long As I Live” — Toni Braxton
“Summer” — The Carters
“Y O Y” — Lalah Hathaway
“Best Part” — H.E.R. Featuring Daniel Caesar
“First Began” — PJ Morton

Best Traditional R&B Performance:

“Bet Ain’t Worth The Hand” — Leon Bridges
“Don’t Fall Apart On Me Tonight” — Bettye LaVette
“Honest” — MAJOR.
“How Deep Is Your Love” — PJ Morton Featuring Yebba
“Made For Love” — Charlie Wilson Featuring Lalah Hathaway

Best R&B Song:

“Boo’d Up” — Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon
McFarlane, songwriters (Ella Mai)
“Come Through And Chill” — Jermaine Cole, Miguel Pimentel & Salaam Remi, songwriters (Miguel Featuring J. Cole & Salaam Remi)
“Feels Like Summer” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)
“Focus” — Darhyl Camper Jr, H.E.R. & Justin Love, songwriters (H.E.R.)
“Long As I Live” — Paul Boutin, Toni Braxton & Antonio Dixon, songwriters (Toni Braxton)

Best Urban Contemporary Album:
“Everything Is Love” — The Carters
“The Kids Are Alright “— Chloe x Halle
“Chris Dave And The Drumhedz” — Chris Dave And The Drumhedz
“War & Leisure” — Miguel
“Ventriloquism” — Meshell Ndegeocello

Best R&B Album: 

“Sex & Cigarettes” — Toni Braxton
“Good Thing” — Leon Bridges
“Honestly” — Lalah Hathaway
“H.E.R.” — H.E.R.
“Gumbo Unplugged (Live)” — PJ Morton

RAP FIELD 

Best Rap Performance:

“Be Careful” — Cardi B
“Nice For What” — Drake
“King’s Dead” — Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake
“Bubblin” — Anderson .Paak
“Sicko Mode” — Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee

Best Rap/Sung Performance:

“Like I Do” — Christina Aguilera Featuring Goldlink
“Pretty Little Fears” — 6LACK Featuring J. Cole
“This Is America” — Childish Gambino
“All The Stars” — Kendrick Lamar & SZA
“Rockstar” — Post Malone Featuring 21 Savage

Best Rap Song:

“God’s Plan” — Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron
LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)
“King’s Dead” — Kendrick Duckworth, Samuel Gloade, James Litherland, Johnny McKinzie, Mark Spears, Travis Walton, Nayvadius Wilburn & Michael Williams II, songwriters (Kendrick Lamar, Jay Rock, Future &
James Blake)
“Lucky You” — R. Fraser, G. Lucas, M. Mathers, M. Samuels & J.
Sweet, songwriters (Eminem Featuring Joyner Lucas)
“Sicko Mode” — Khalif Brown, Rogét Chahayed, BryTavious Chambers, Mike Dean, Mirsad Dervic, Kevin Gomringer, Tim Gomringer, Aubrey Graham, John Edward Hawkins, Chauncey Hollis, Jacques Webster, Ozan Yildirim & Cydel Young, songwriters (Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee)
“Win” — K. Duckworth, A. Hernandez, J. McKinzie, M. Samuels
& C. Thompson, songwriters (Jay Rock)

Best Rap Album:
“Invasion Of Privacy” — Cardi B
“Swimming” — Mac Miller
“Victory Lap” — Nipsey Hussle
“Daytona” — Pusha T
“Astroworld” — Travis Scott

Best Music Film:

“Life in 12 Bars”— Eric Clapton, Lili Fini Zanuck, video director; John Battsek, Scooter Weintraub, Larry Yelen & Lili Fini Zanuck, video producers
“Whitney” — (Whitney Houston), Kevin Macdonald, video director; Jonathan Chinn, Simon Chinn & Lisa Erspamer, video producers
“Quincy” — Quincy Jones Alan Hicks & Rashida Jones, video directors; Paula DuPré Pesmen, video producer
“Itzhak”— Itzhak Perlman, Alison Chernick, video director; Alison Chernick, video producer
“The King” — (Elvis Presley), Eugene Jarecki, video director; Christopher Frierson, Georgina Hill, David Kuhn & Christopher St. John, video producers