‘Largohuni menjëherë. Aeroplani do të shpërthejë’: Frikë nga zjarri, aeroplani detyrohet të bëjë një ulje emergjente (Foto/Video)

‘Largohuni menjëherë. Aeroplani do të shpërthejë’: Frikë nga zjarri, aeroplani detyrohet të bëjë një ulje emergjente (Foto/Video)

Pasagjerët në një aeroplan nga Pekini në Los Anxhelos u urdhëruan që menjëherë të evakuohen mes frikës se do të ‘shpërthejë’ pas një uljeje dramatike emergjente në nën-Arktik të Rusisë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, në kabinë dëgjoheshin britma dhe kishte panik për një zjarr të dyshuar në mbajtjen e bagazheve në Air China Boeing 777.

‘Largohuni menjëherë. Aeroplani do të shpërthejë’: Frikë nga zjarri, aeroplani detyrohet të bëjë një ulje emergjente (Foto/Video)

Ndërkohë janë publikuar pamje të cilat thuhet se tregojnë 188 pasagjerë që zbresin në “shiritin e emergjencës” në rajonin Arktik të Chukotka të Rusisë.

‘Largohuni menjëherë. Aeroplani do të shpërthejë’: Frikë nga zjarri, aeroplani detyrohet të bëjë një ulje emergjente (Foto/Video)

Një udhëtar kishte shkruar në internet: “Kur personeli i fluturimit hap derën, ajo bërtet:”Hidhni gjithçka, largohuni menjëherë, aeroplani do të shpërthejë”.

“Kabina ishte plot britma dhe kishte panik dhe kujdestari i fluturimit po bënte çmos për të mbajtur rendin”.

‘Largohuni menjëherë. Aeroplani do të shpërthejë’: Frikë nga zjarri, aeroplani detyrohet të bëjë një ulje emergjente (Foto/Video)

Më herët është raportuar se sistemi i alarmit sugjeroi një flakë në mbajtjen e bagazheve. Kështu, ekuipazhi kinez menjëherë kërkoi një ulje në aeroportin më të afërt, Anadyr.

‘Largohuni menjëherë. Aeroplani do të shpërthejë’: Frikë nga zjarri, aeroplani detyrohet të bëjë një ulje emergjente (Foto/Video)

Për fat të mirë, 188 udhëtarët plus ekuipazhi përdorën shinat e emergjencës për të dalë të sigurtë nga aeroplani në Anadyr. /Telegrafi/