Gjashtë vetë, përfshirë fëmijë, humbën jetën gjatë natës në një zjarr në apartament në qytetin veriperëndimor zviceran të Solothurn – disa të tjerë tanimë janë hospitalizuar

Sipas mediave të huaja,  zjarri shpërtheu menjëherë pas orës 2 të natës në një nga katet më të ulëta dhe shpejt e mbushi ndërtesën me tym, sipas gjetjeve fillestare të policisë kantonale.

Ka qenë një banor që ka vërejtur tym në korridor dhjetë minuta më vonë dhe shkaktoi një alarm.

Dhjetëra zjarrfikës, policia kantonale dhe e qytetit, ambulancat dhe ekipet e kujdesit nxituan në vendngjarje.

“Shumë njerëz qëndruan në dritare duke bërtitur për ndihmë”, tha Boris Anderegg, komandant i brigadës së zjarrfikësve Solothurn.

Pas mbërritjes, prioritet i zjarrfikësve ishte evakuimi i banorëve të bllokuar në banesat e tyre, ndërsa në të njëjtën kohë duke luftuar zjarrin.

Punonjësit e shpëtimit përdorën shkallët për të evakuuar banorët nga ndërtesa katër katëshe. Por për gjashtë prej tyre, ishte tashmë tepër vonë.

“Ishte një operacion shumë dramatik”, tha shefi i brigadës së zjarrit të qytetit për agjencinë zvicerane Keystone-SDA. “Ishte shumë e vështirë për të gjithë”.

Në agim, zjarrfikësit kishin marrë kontrollin e zjarrit. Banorët e ndërtesave fqinje të cilët gjithashtu ishin evakuuar ishin në gjendje të përfundonin natën në shtretërit e tyre.

Viktimat ende nuk janë identifikuar, sipas policisë kantonale, e cila konfirmoi se viktimat përfshinin fëmijë.

Të dyja shtëpitë e parlamentit mbajtën një minutë heshtjeje në homazhe ndaj viktimave të zjarrit. /Telegrafi/